Kurumsal Üyeler
Kategoriler
Nakliye ve Nakliyat Türleri Nedir?

Nakliye ve Nakliyat ...

Nakliye ve Nakliyat Türleri Nedir?

Nakliye Nedir?

Bugün sizlerle beraber bu yazımızda nakliye konusuna değineceğiz. Günümüzde oldukça gelişmiş bir sektör olan nakliyecilik bir çok kişinin aklında sadece taşımacılık tan ibaret gibi dursa da aslında sektör biraz daha derin diyebilirim. İsterseniz lafı fazla uzatmadan hemen konumuza geçelim.

Nakliye en basit tabiri ile söylemek gerekirse bir eşya veya ürünü belirli bir noktadan bir diğer belirli noktaya taşımak anlamına gelir. Eğer tek bir kelime ile anlatmak gerekirse taşımacılık buna tam uygun diyebiliriz. Ama nakliye de kendi içerisinde dallara ayrılmaktadır isterseniz gelin bunlara da bakalım.

Nakliye Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların geneli nakliyenin sadece kara yolu ile yapıldığını düşünmektedir fakat bu yanlış bilinen doğrulardan biridir. Nakliye kara, deniz, hava hatta gelecekte uzayda bile oldukça büyük bir iş hacmi ile gerçekleştirileceğine inanılmaktadır. Bir diğer yanlış bilinen doğru ise nakliyenin sadece şahıslar arasında gerçekleştiğidir. Aslında bir yandan bakınca doğru çünkü şahıslar da aralarında nakliye yapmaktadır fakat Devletler ve özel şirketler yüklü nakliyeler yapmaktadır. Genel olarak bakılacak olursa nakliyat çeşitlerini toplam 3 başlık altında incelememiz mümkün diyebiliriz. Bunlar Komple nakliye, Parsiyel nakliye ve Evden Eve taşımacılık. Şimdi bunlara yakından bakalım.

• Komple Taşımacılık

Komple taşımacılık olarak bilinen sistem kişi veya şirketin mallarını tek bir nakliye aracı ile tamamını belirlenen noktaya götürmesi anlamına gelir. Bu tip hizmet veren çok sayıda nakliye firması bulunmaktadır.

• Parsiyel Taşımacılık

Bu tip taşımacılık çeşidi minimum iki firma firma arasında veya iki şahıs arasında gerçekleşen bir işlemdir. Nakliye aracına konulan mallar belirlenen noktaya götürülmektedir. Bu tip taşımacılık sistemini yapan çok sayıda nakliye firması da bulunmaktadır.

• Evden Eve Taşımacılık

En sık tercih edilen taşımacılık sistem olan evden eve taşımacılık çok basit bir işlemdir. Kişinin özel mallarını taşınma durumunda belirlenen ev veya ofisten yeni geçilecek olan adrese götürmesi. Bunu yapan firma sayısı da oldukça fazladır. Bu firmalar arasında dilerseniz sistemimizde ekli firmaları tercih edebilir, onlara teklifler sunabilirsiniz. 

Online Lojistik Nakliye Rehberi